Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Mánesova 1453/75, 120 00 Praha 2
Agroporadenství

Navigace
Poradenství
Expertní systémy a metodiky
Odborné kurzy a studijní materiály pro pedagogy škol TVZ
Vzdělávání v ČR
Vzdělávání státní správy
Environmentální vzdělávání
Zemědělské školy
Informační podpora
Mapa serveru

Uživatelský přístup
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel
      VSTUP PRO PORADCE

Přehled e-mailem
  E-mail:

Anketa
Není aktivována žádná anketní otázka.

Web informace
Dnes : čt - 21.11.2019
Svátek má : Albert
Kontaktní email
Nastavit jako titulní stránku
Přidat mezi oblíbené stránky


Setkání zástupců Škol obnovy venkova
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 63819 ; Vydáno : 25.9. 2007 ; Autor : Josef Sívek
Nosným tématem letošního setkání bylo sdílení zkušeností s dotacemi z fondů Evropské unie, ale i dalších zdrojů.
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d

Ve Vlašimi proběhlo setkání Škol obnovy venkova
Vlašim, 19. – 21.9.2007

Již popáté se letos konalo tradiční Setkání škol obnovy venkova. Tentokrát se  představitelé sdružení, zástupci obcí, veřejné správy a dalších institucí, kterým není lhostejný život na venkově a snaží se plně o jeho rozvoj sešli ve středočeské Vlašimi. Akce má tak trochu putovní charakter a proto se každý ročník koná v jiném koutě České republiky. Na loňském setkání v moravských Hranicích se zúčastnění rozhodli pro Vlašim, letos byli jako organizátoři dalšího ročníku navrženy Hořice na Královéhradecku, kde působí VOŠ Rozvoje venkova.
Nosným tématem letošního setkání bylo sdílení zkušeností s dotacemi z fondů Evropské unie, ale i dalších zdrojů. Vlašim byla právem vybrána jako hostitel, neboť podle statistik jí patří prvenství mezi úspěšnými příjemci dotací z EU v přepočtu na obyvatele. (zdroj. Aktuálně.cz)
Organizátory třídenní akce byli o.s. PODBLANICKEM, člen Regionální Školy obnovy venkova a Spolkový dům ve Vlašimi. Téma projektů bylo znát v každém bodu nabitého programu.
První hosté dorazili ve středu odpoledne. Jejich útočištěm se stal Spolkový dům, kde bylo zajištěné zázemí po celou dobu konání akce. Protože do Vlašimi mířili hosté z celé České republiky, během odpoledne měli možnost seznámit se s právě probíhající realizací projektu Obnova kulturní památky – vlašimského zámeckého parku a nasát tak místní projektovou atmosféru. Od 17.00 byly ve Spolkovém domě, dalším výstupu vlašimského projektového snažení, přichystány seznamovací hry. Jak prolomit ledy např. mezi účastníky, kteří se vidí poprvé v životě předvedli zúčastněným organizátoři, Renata Vondráková a Jan Kořista. Přítomné uvítal ve Vlašimi místostarosta Karel Kroupa a pak už se všichni vydali na večeři do zámecké vinárny. Po večeři následovala prohlídka zámeckého sklepení, které bylo letos na jaře zpřístupněno veřejnosti. Jak jinak, než díky rekonstrukci z dotace EU.
Čtvrtek už se nesl o poznání v pracovnějším duchu. Zahájila jej prohlídka Spolkového domu, během níž se účastníci dozvěděli, jak celá myšlenka vznikla, jaký byl průběh rekonstrukce a v neposlední řadě, jak se daří projekt v současné době naplňovat. Následovalo rozdělení do čtyř pracovních skupin. Témata skupin byla zvolena organizátory na základě motivací přihlášených s cílem vytvořit program přesně podle potřeb účastníků. Mezi garanty proto nechyběli zkušení realizátoři projektů financovaných z EU – Petr Zapletal, zaměření na turistický rozvoj regionu (např. Kraj Blanických rytířů), Ing. Lucie Krubnerová, projektová manažerka ( např. rekonstrukce vlašimského nádraží), Bc. Renata Vondráková, starostka obce Slověnice, projektová manažerka (např. Rekonstrukce domu Sourozenců Roškotových). Pozvání do skupin přijali také Petr Chotívka z České Spořitelny, který představil nové možnosti zemědělských dotací, dále paní Luciana Krupičková z Agentury Mládež, odbornice na dotace pro projekty se zapojením mladých lidí. Nechyběla ani paní Hana Vlčková z o.s. Zahrada, jejíž specializací je Evropský sociální fond. Dopolední program byl opravdu nabitý a plný nejen zkušeností, ale i aktuálních informací o financování projektů v nastávajícím programovém období 2007 – 2013. 
Před odchodem na oběd představil aktivity ŠOV v Modré Ing. Jan Kruml, po obědě se do programu vměstnala ještě prezentace studentek z VOŠ Rozvoje venkova v Hořicích. Příjemně slunné počasí provázelo účastníky při putování po naučné stezce  rytíře Krištofa Jana Šice, která vznikla v roce 2005 z podnětu obce Divišov a o.s. PODBLANICKEM. Na realizaci spolupracovaly děti z divišovské základní školy a projekt vedlo Sdružení obcí CHOPOS. Sedm km dlouhá naučná stezka zavedla účastníky akce až do Českého Šternberka, kde čekala zasloužená odměna v podobě dobové hostiny přímo na hradě. Zájemci měli možnost absolvovat ještě noční prohlídku hradu.
Na posledním dni se organizačně podílela MAS Posázaví. Mezi hlavní aktivity Posázaví je příprava a realizace strategie rozvoje regionu. A že je čím se chlubit, dokázala exkurze po úspěšných projektech. První zastávkou byla náves v Chotýšanech, následovala návštěva zámku Jemniště, kde se daří podporovat cestovní ruch a vše zakončila zastávka v Týnci nad Sázavou. Zde navštívili účastníci místní infocentrum, debatovali s místními podnikateli a zástupci města, poté shlédli velmi aktuální prezentaci Ing. Šárky Hartychové z MMR o programech EU na období 2007 – 2014 a po obědě se vydali zpět do Vlašimi. Ve Spolkovém domě se jednalo nad možnou spoluprácí více ŠOV a na závěr setkání přišlo vhod i malé odlehčení v podobě lezení na umělou lezeckou stěnu či vyzkoušení si starých ručních prací jako je tkaní a předení či pletení košíků.
Celou akci provázelo nejen nádherné počasí, ale především příjemná a neformální atmosféra. Na základě závěrečného hodnocení přímo účastníky lze konstatovat, že akce splnila svůj účel. Umožnili jsme setkání lidem, kteří se podílejí na rozvoji venkova, ať už se jednalo o úředníky, starosty, zástupce neziskových organizací a dalších subjektů či jiné nadšence. Znovu se potvrdilo, že není nad to zvednout se občas z omezujícího prostoru vlastní kanceláře a jet se podívat, jak „to dělají jinde“. Navíc na akci nechyběli odborníci a komorní počet 40 lidí umožnil diskusi k tématu. „I kdyby mělo být jediným výstupem akce, že jsme se všichni vzájemně dobili energií, stála námaha organizátorů za to. Za tým z Vlašimi se těším na další ročník, ať už bude kdekoli.“ , uzavírá Alena Sanders, vedoucí Spolkového domu a jeden z organizátorů akce.

TZ zpracovala: Alena Sanders

Akce byla financována z dotace POV MMR – dotační titul 3. – Podpora a spolupráce obcí na obnově a rozvoji venkova, z příspěvku Mikroregionu Podblanicko a příspěvků účastníků.


Aplikace
Infopult
Terminologický slovník
Agronavigátor Set

Registry
Registr poradců MZe

Kalendář akcí
Předchozí měsíc listopad 2019 Přístí měsíc
Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Dnešní články
KKIG - tematické okruhy pro závěrečný test (úroveň A)
KKIG - tematické okruhy pro závěrečný test (úroveň B)
Ukázky závěrečných testů z minulých let ">KKIG - ukázky závěrečných testů úrovně A
KKIG - ukázky závěrečných testů úrovně B
Publikace "Ochrana životního prostředí ČR se zaměřením na zemědělství"
E-kurzy pro pedagogy středních zemědělských škol
KKIG - výsledky závěrečného testu ze dne 26.11.2018
KKIG - výsledky závěrečného testu ze dne 19.11.2018
KKIG - výsledky závěrečného testu ze dne 20.11.2018
KKIG - výsledky závěrečného testu ze dne 12.11.2018

Nejčtenější články
Zemědělský poradce ve stáji - II. Telata
 

">Spolupráce MAS Pošumaví a Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech
Znalost práv a povinností myslivecké stráže - kurz
Pracovní setkání v portugalské Caminze - projekt REMA
Setkání zástupců Škol obnovy venkova
Projekt v rámci programu Socrates/Grundtvig2
Nově přijatí pracovníci - vzdělávání
Základní kurz o Evropské unii
Praktická ukázka hodnocení kvality půdy na farmě.

">Polní den - Hodnocení kvality půdy
Upozornění na aktualizaci Seznamu dokumentace k zadávacímu řízení

Navštivte také
Zobrazit předchozí počet záznamů : 5 Zobrazit následující
Ministerstvo zemědělství ČR

Ministerstvo zemědělství ČR
Knihovna Antonína Švehly

Knihovna Antonína Švehly
Ekonomické normativy stroju

Ekonomické normativy stroju
Cross Compliance - kontrola podmíninosti

Cross Compliance - kontrola podmíninosti
PORTÁL FARMÁŘE

PORTÁL FARMÁŘE